METU Without Barriers Student Club


Barrier-Free Training Center

Engelsiz Dershane, Engelsiz ODTÜ Topluluğu'nun görme engelli öğrencileri YGS ve LYS’ye hazırlamak için yürüttüğü gönüllülük esaslı bir projedir. Engelsiz Dershane 2001 yılından beri devam ettiği çalışmalarına 2012 yılı itibariyle Orta Doğu Engelsiz Eğitim Derneği (ODED) bünyesinde devam etmektedir. Ders anlatan eğitmenler üniversitede okuyan gönüllü öğrencilerden oluşmaktadır. Gönüllülerimizin çoğunluğu ODTÜ’den olmak üzere Ankara Üniversitesi ve Gazi Üniversitesi'nden de gönüllülerimiz vardır.

Gönüllü öğretmenlerimiz haftanın kendileri için uygun olan 3 saatinde iyi bildikleri ve anlatabileceklerini düşündükleri bir dersi öğrencilerine anlatır. Matematik, Türkçe, tarih, coğrafya, edebiyat,  felsefe, mantık, psikoloji, sosyoloji derslerinin yanı sıra okutmanlık da yapabilirler. Okutmanlık, deneme sınavlarının engelli öğrencilere birebir olmak üzere gönüllü öğretmenlerimiz tarafından okunmasıdır. Gönüllü öğretmenlerimizin anlattıkları derste dönem boyu devamlılık gerekmektedir.

Gönüllü öğretmenlerimiz ders anlatmaya başlamadan önce anlatmak istedikleri ders ile ilgili olarak staj dersi alırlar böylelikle dersin işleyişi ve de nasıl anlatılması gerektiği hakkında bilgi sahibi olurlar. Ayrıca Claire Özel’den (Engelsiz ODTÜ Topluluğu Akademik Danışmanı) “Engelsiz Bilinç Eğitimi” alırlar.

 

Engelsiz Dershane İletişim

Adres : Konur 2 Sokak, 71/5 Kızılay ANKARA

Telefon ODED : 05337186019

Telefon Koordinatör : 05378931140